4.540 views

Sia’nın “Chandelier”, “Elastic Heart” ve “Big Girls Cry” Kliplerinin Arkasındaki Üzücü Mesaj

Sia’nın video üçlemesinin, “Chandelier”, “Elastic Heart” ve “Big Girls Cry”, hepsi genç dansçı Maddie Ziegler’in farklı kareografilerdeki performanslarına yer veriyor. Bu videolardaki sembolizme biraz daha derin bir bakış açısı, bir genç kızın elit sistemin akıl kontrolü içindeki istismarına dair üzücü bir hikayeyi ortaya koyuyor.

      Herkesçe kabul görülmüş başarısını henüz 2014’te yakalamış olsa da Sia, yıllardır müzik sektöründe sıkı çalışıyor. Kendine ait 6 stüdyo albümünün yanısıra Sia; Beyonce, Rihanna, Britney Spears ve Rita Ora gibi dünyanın en büyük pop yıldızlarına da hit şarkılar yazdı. Bu yüzden Sia, müzik sektörünün önde gelenlerine ve bu sektörün sürdürmek istediği mesajlara yabancı değil.

   Sia’nın altıncı albümü 1000 Forms of Fear’ın (Korkunun 1000 Hali) kapağı çocukların bir seks objesi haline getirilmesi, töre ya da dini gelenek istismarının normalleştirilmesi ve zihin kontrolünün geliştirilmesi gibi şeyleri içeren seçkin sınıfın(daha doğrusu para kaynaklarını ve medyayı elinde bulunduran) hali hazırdaki gündemlerine oldukça uygun. Bunlar peruk takarak dans eden genç bir kızın videolarını tanımlamak için fazla güçlü sözcükler olsa da video üçlemesini çevreleyen pek çok sembol bu yönde.

 Albüm kapağı, Sia ve Maddie Ziegler tarafından takılan peruğu temsil ediyor.Bu sarı peruk öteki kişilik/kimlik (alter ego) konseptini temsil etmekte. Öteki kişilikler yaratmak Monarch (Kraliyet) zihin kontrolünün* başlıca amacı ve sonuç olarak da Beta(İkincil) Yavrusu programlamanın ürünleri genellikle sarı peruklar takmaya zorlanıyor. Videolarda bu peruk, karmaşık bir endüstri tarafından yetiştirilmiş tipik bir çocuk yıldız tarafından takılıyor.

Maddie Ziegler 
Maddie Ziegler 2 yaşında dans etmeye başlamış ve 8 yaşında Dance Moms’ta ekrana çıkıyor, bu da bana ciddi bir kusma hissi ve göğüs ağrısı verebilecek türden bir program olduğu için asla izlemeyeceğim bir “reality” (gerçekliği konu alan) şov.

Bu Maddie Ziegler’in Dance Moms’taki küçük kız kardeşi. İsterseniz bana geri kafalı diyebilirsiniz ama onun yaşındaki kızlar kum havuzunda ya da ona benzer bir yerlerde oynuyor olmalı. Ancak bunun yerine etekler giyip takılar takarak makyaj yapıyor ve ulusal bir kanalda dans ediyor.

Ziegler de birkaç Disney TV programında yer aldı. Bugün, 12 yaşında, işler çığrından çıkıyor gibi. Ziegler, 12 yaşında, yüksek topuklularıyla bir yetişkin gibi görünüyor.Ziegler, makyajlı bir şekilde kısa bir etek ve yüksek topuklular giymiş, bacaklarını sergiliyor. Maddie Ziegler de çocukların masumiyeti üzerinde avlanan hastalıklı insanlar tarafından yönetilen bir endüstri içerisinde yetişmiş başka bir çocuk yıldız örneği.

Chandelier

Eğer biri klibini izlemeden Chandelier’i dinlerse şarkı, üzüntü ve depresyonu uzak tutmak için sürekli partileyen ve sarhoş olan bir kız hakkında gibi gelebilir.
    Sözlerin bir kısmı, “one for a good time call (iyi zaman geçirmek için aranacak biri)“, “erkekler için zevk” endüstrisine atıfta bulunuyor. Kız “partiliyor” (çalışıyor) tüm gece ama aslında acınacak halde hissediyor. Gerçeğe karşı kör olmak ve acıya karşı hissizleşmek için sarhoş oluyor.
   Ancak gecenin sonunda güneş, gerçeğinin acımasızlığına ışık tutuyor.
Şarkı pek çok yönden yorumlanabilecek ağır imalara sahipse de klip, 12 yaşında ten rengi bir mayoyla kendinden geçmişçesine dans eden bir kıza yer vererek buna daha üzücü/rahatsız edici bir boyut katıyor. Video şarkıyı birden terkedilmiş çocukların travmalar, istismarlar ve çoklu kişiliklerle uğraştıkları, zihin kontrolünün karanlık dünyasına taşıyor. 

Chandelier kapağı iki ölü, cansız manken gibi görünen ve aynı peruğu takan yüzleri yere dönük kızları gösteriyor – ki bu da bölünmüş kişiliğe işaret ediyor. Üstte olan siyah beyaz çizgili (bir köle ya da tutsak gibi) bir şey giyerken diğeri bir Beta çocuğunun “geceye hazır” olduğunda giyeceği bir şey giyiyor.
Klip, duvarlarında ilginç (kız tarafından çizilmiş gibi duran) resimleri olan kirli ve terkedilmiş bir apartman dairesinde Maddie Ziegler’in dans edişine yer veriyor.
Maddie tiksindirici (muhtemelen üzerinde uyuduğu) somyalı pis bir odada dans ediyor. Somyanın üzerinde de sistemin kölesi olan birileri tarafından yapılması muhtemel çizimler var. Bir tanesi dört gözlü bir yüz – ki bu da bölünmüş kişiliği temsil ediyor.
Tek gözle bakmak, bu da MK sistemini* işaret ediyor.
Klip, görüntü bulanıklaşırken Maddie’nin hiçbir şey giyinmiyor gibi görünerek kapı önünde beklemesiyle sona eriyor. Bu muhtemelen çocuk sevicileri memnun etmiştir. Elastic Heart daha da ileri taşıyor bunu.

Elastic Heart
Bir kafes içinde çıplağa yakın bir halde Shia Labeouf’un Maddie Ziegler ile güreşmesine yer veren Elastic Heart klibi pedofili çağrışımı nedeniyle medyada tartışma yarattı. Hatta bu Sia’nın Twitter’da özür dilemesine yol açtı. 

“-Bazılarının bu videoyla ilgili “pedofili!!!” diye haykıracaklarını sezmiştim. Tüm söyleyebileceğim şu ki yalnız Maddie ve Shia oynayabileceklerini hissettiğim oyunculardı.

-Bu ikisi savaşan “Sia” halleri.

-#ElasticHeart tarafından tetiklenenlerden özür diliyorum. Niyetim duygusal bir içerik yaratmaktı, kimseyi üzmek değil.”

Sia’nın bu haykırışları bekliyor olup yine de klibi çıkartması ilginç. Bu hafife alınacak bir konu değil, özellikle bu konunun sayısız insanda travmalara neden olduğu düşünülürse. Aynı zamanda Sia’nın Shia Labeouf’un klibinde oynayabileceğini düşündüğü tek karakter olması da ilginç çünkü Shia pek çok farklı yönden, Disney çocuk yıldızı olarak büyümek de dahil, MK dünyasına* dahil olmuş. Bir röportajında Shia babasıyla olan kötü ilişkisi hakkında konuşuyor ki bu da zihin kontrolcülerinin etkisiyle olabilir.  
O (babam), kukla gibidir. Temel duygularımın pek çoğundaki kilit nokta babam. En harika ve en kötü anılarım babamladır, tüm travmalarım ya da büyük kutlamalarım ondan kaynaklanmıştır. Bu olumsuz bir armağan. (…) Ama şimdi bana gerçekten değerli gelen bir şeye sahibiz, bir babaya sahip olmaktan daha değerli. Ve şimdi onun tüm hayatını finansal olarak destekliyorum. Kuklam olması için ona para veriyorum. – Interview Magazine, “Shia LaBeouf”
Klip, dev bir kafeste Shia ve Maddie’nin yüzleri birbirine dönük halde başlıyor. İkisi de kapana kısılmış ve sembolik olarak köleliği temsil ediyor.

Shia, Maddie’ye yaklaşıyor ve Maddie sanki neyin geldiğini biliyor gibi, bunlara hayvani bir şekilde tepki gösteriyor Shia’nın elini ısırıp ona kükreyerek. Ancak Maddie, Shia’ya ısınıyor ve yaklaşıyor. Bazen çocuklar aşk ve istismar arasındaki sınırları bilmiyor.

 Klip Maddie’nin kafesten kurtuluşuyla bitiyor Shia onu takip edemeyecek kadar büyük gelirken.
Bu video, rahatsız edici çağrışımlı garip bir yerde iki kayıp ruhu sergilerken üzücü bir şekilde sona eriyor.

Big Girls Cry

Şarkı “koca/büyük kızlar”ın kalplerinin kırılışı hakkında olsa da video, üç buçuk dakika küçük bir kızı gösteriyor. Bu süre zarfında, yine Maddie Ziegler tarafından canlandırılan kız, sonunda bir hikayeye dönüşen her türlü yüz ifadelerini sergiliyor. Ve, aslında bir MK kölesinin geçirdiği travma ve istismarı mimikleriyle anlatıyor. Biri bunun ne hakkında olduğunu anladığı zaman video aslında oldukça açık, hatta bariz.

Maddie parmağını emiyor, ki bu bir çocuğun masumluğuna ve acizliğine atıfta bulunduran bir ifade. 
Daha sonra ağzını ve yüzünün tamamını ruja buluyor – bu da masum bir çocuğun erken yaşta bir seks objesi haline getirilmesini temsil ediyor.
 Elinde “Düşünme” yazıyor, bu da bir çeşit beyinleri yıkanmış kölelerin mottosu.
Her iki gözü de zorla açık tutuluyor, belki travmalara sebep olabilecek bir şeye zorlanarak, tıpkı A Clockwork Orange’taki meşhur sahne gibi.
Tek göz işareti bunun hepsinin İlluminati zihin kontrolü hakkında olduğunu onaylıyor.
Maddie kulaklarını tutup bağırıyor ve sarsılıyor sanki elektroşoka maruz kalmış gibi – işkenceye maruz kalmışlarda görülen yaygın bir travma. 
Yüzünde karmaşık bir ifadeyle başını döndürüyor.  
 

Görülmeyen biri Maddie’nin boğazını sıkıyor.

 Yüz ifadeleri o eller tarafından kontrol ediliyor.
 Sessiz kalmaya zorlanıyor.
Bir işkence çeşidi olarak boynundan asılıyor. 
Video, zihin kontrolüyle travmatize edilmenin ve insanlıktan çıkarılmanın sonucuyla bitiyor.
Bu istismarın sonucu: Kırık, vahşileşmiş ve gerçekten uzaklaştırılmış bir genç. 

 

Sonuç

Sia’nın video üçlemesi karanlık ve rahatsız edici bir hikaye anlatıyor. Ancak bu pek çok izleyici için bir gizem olarak kalacak çünkü pek çoğu “Vay, çok yaratıcı ve sanatsal” diyor bunların ne hakkında olduğunu tam olarak kavramadan. Tüm videolarda Maddie Ziegler rol alıyor, kendisi üzücü bir şekilde medyanın çocuk istismarı takıntısının bir yüzü olmuş çocuk bir ünlü.
Üçlemedeki her bir video zihin kontrolünün farklı bir açısını işliyor rahatsız edici bir anlatım biçimiyle. Chandelier, tiksindirici ve kendi öteki kişiliğine atıfta bulunarak çizdiği resimlerle dolu bir mekandaki terkedilmiş bir çocuğu tasfir ediyor; Elastic Heart, bir tür baba figürüyle çocuk istismarı temasına gönderme yapan tartışmalı bir ilişkiyi sergiliyor; Big Girls Cry da zihin kontrolünü yüz ifadeleri ve elleri kullanarak özetliyor.
Bu imgeler izleyiciler tarafından anlaşılsa da arka planda olup bitenlerle duygusal bir bağ kurmaya yarayan güçlü bir müzik çalıyor. Sonunda, video seçkin sınıfın eğlendirme endüstrisinin nihai amacına hizmet ediyor: Hastalıklı takıntılarını normalleştirmek (çocuk istismarı ve zihin kontrolü) ve bunları popüler kültürün bir parçası yapmak. Sürüyle insan aslında hiç de anlamadıkları şarkılarla dans ederken, sistemin asıl kurbanları hala toplum tarafından göz ardı ediliyorlar güçlü bir sistem içerisinde kilitli kaldıkları için.

Çeviri: Büşra Ay
kaynak: http://vigilantcitizen.com

*Not: Yazı boyunca geçen MK, Monarch zihin kontrolü, MK kölesi gibi terimler hakkında daha ayrıntılı bilgi için: http://sponkk.blogspot.com.tr/2012/05/zihin-kontrol-monarch-programlama-mk.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir